کمیسیون امنیت ملی مجلس: امارات و وزیر خارجه‌اش هم سن هستند

۲۶ فروردین ۱۳۹۱ | چاپ چاپ

میهن: یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از موضع وزارت امور خارجه در قبال گستاخی اخیر امارات و اتحادیه عرب پیرامون سفر احمدی نژاد به ابوموسی در چارچوب سفرهای استانی گفت: وزارت خارجه باید جواب وزیر خارجه کم عقل امارات را بدهد.

عوض حیدرپور در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره اظهارات مقامات اماراتی و اتحادیه عرب درباره سفر رئیس جمهور ایران به جزیره ابوموسی تصریح کرد: امارات و وزیر خارجه اش هم سن هستند وزیر خارجه امارات اگر مطالعه کند متوجه می شود نه تنها جزایر سه گانه بلکه خود امارات هم زمانی متعلق به ایران بوده است و اماراتی ها ریشه ایرانی دارند.

نماینده شهرضا در مجلس هشتم افزود: ابوموسی برای ایران مثل اصفهان است بنابراین وزیر خارجه امارات و اتحادیه عرب به چه مجوزی به خود اجازه می دهند درباره خاک ایران بی ادبی بکنند که رئیس جمهور به بخشی از خاک کشور ایران برود یا نرود؟!

وی با بیان اینکه ساکنان ابوموسی شهروندان ایرانی هستند و فرماندار ایران همواره بر این جزیره اعمال حاکمیت کرده گفت: حاکمیت ایران بر جزیره ابوموسی مستقر است.

حیدرپور اظهارات وزیر خارجه امارات را بی ربط و اقدام این کشور در فراخواندن سفیرش از ایران را ابلهانه توصیف کرد و گفت: چون این کار آن ها ابلهانه بوده لازم نیست ما واکنش خاصی در عمل متقابل داشته باشیم چون الان ما گیری نداریم همه می دانند که ابوموسی متعلق به ایران است و رئیس جمهور ایران و هر شهروند ایرانی هروقت که دلش بخواهد و اراده کند می تواند به این جزیره بروند.

این نماینده مجلس همچنین واکنش اتحادیه عرب به سفر رئیس جمهور به ابوموسی را ناشی از عصبانیت آنان از بیداری اسلامی عنوان کرد.

او در رابطه با موضع وزارت خارجه در قبال این گستاخی امارات گفت: وزارت خارجه باید محکم عمل کند و در برابر اظهارات نابخردانه نباید سستی کرد و وزارت خارجه ایران می بایست جواب وزیر خارجه کم عقل امارات را بدهد.

حیدرپور تاکید کرد که مردم ایران دربرابر تمامیت ارضی کشور کوتاه نخواهند آمد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی مواضع امارات و وزارت خارجه ایران در جلسه آتی این کمیسیون خبر داد و گفت: کمیسیون امنیت ملی پاسخی قاطع به امارات خواهد داد و در این زمینه به وزیر امور خارجه ایران نیز تذکری داده می شود که جدی تر در برابر امارات واکنش نشان دهند.

او در پایان با بیان اینکه تعلق تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی به ایران کالشمس فی السماء است یعنی همچنان که خورشید در آسمان نیازی به اثبات ندارد تعلق این سه جزیره به ایران قطعی است، افزود: اگر لازم باشد که کمیسیون امنیت ملی وزیر خارجه را به مجلس فرابخواند در این رابطه تصمیم گیری خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

صفحه اى ديگر:

About admin